Dokáže USD konečně prolomit<br>negativní sentiment?

Dokáže USD konečně prolomit
negativní sentiment?

Na americkém dolaru se po rally, která trvá již od začátku roku, pomalu mění sentiment. Hlavním spouštěčem je s největší pravděpodobností zasedání americké centrální banky z minulého týdne, na kterém měla jeho guvernérka Janete Yellenové proslov víc “jestřábí”, než se očekávalo. Vzhledem k silnému býčímu trendu na měnovém páru EUR/USD je prolomení silného růstového trendu pořád poměrně náročnou záležitostí, avšak dnešní technika naznačuje, že by síla Eura mohla polevit.

Zasedání FEDu

Minulý týden ve středu proběhlo zasedání FEDu. Mezi nejvíce očekávané témata patřila komentář k vývoji ekonomiky, inflaci a měnové politiky. FED potvrdil pokračující silný vývoj americké ekonomiky od jeho posledního zasedání, solidní nárůst pracovních míst, nízkou nezaměstnanost a přiměřený nárůst výdajů domácností. K inflaci zaujal prakticky nezměněný postoj. Sice její očekávání poklesla, na druhé straně to však bude dočasně vykompenzováno zvýšenou cenou paliv pod vlivem hurikánů (konkrétně, kvůli výpadkům rafinérií). Překvapení se odehrálo zejména v otázce monetární politiky, kde 12 ze 16 členů Výboru pro monetární politiku očekává ještě jedno zvýšení sazeb, které proběhne stejně jako při posledním zvýšení v červnu. Pravděpodobnost zvýšení sazeb v prosinci tak narostla v září z původních 20 % na aktuálních 66,6 %. Dolar reagoval na tuto informaci silným posílením, nicméně jeho cena se postupně stabilizovala a začala opět klesat.

                                     Zdroj: bloomberg.com


Nedávná makroekonomická data z Eurozóny

Makroekonomická data z Eurozóny již několik měsíců překonávají očekávaní investorů. Jde například o indikátory důvěry ve výrobu a služby PMI, který dosáhl minulý týden v Německu a Francii svou nejvyšší hodnotu od roku 2011. Pozitivní data vysílá taktéž HDP, kterého meziroční růst ukazuje aktuálně na 2,5 %. Pozitivní je taktéž vývoj inflace, která se po rychlém růstu z počátku roku na 2 % stabilizovala na úrovních kolem 1,5 % (což vnímají pozitivně hlavně spotřebitelé). Na druhé straně se však silný vývoj v Eurozóně protavil do zvýšených makroekonomických očekávání a proto již další pozitivní překvapení můžou mít menší váhu, nebo také jejich další překonávání bude čím dál tím obtížnější.

Technika

Dnešní cenový vývoj by se dal nazvat jako “první vlaštovka”, když cena jednoznačně pokořila silnou podporu 1,185 a zaznamenala tak první souvislý výrazný pokles od letošního března. Svíčkový vzor klesajícího trojúhelníku vyústil v jeho proražení zespodu a rovněž proražení hlavní trendové linie. EUR/USD se dostal také poprvé od března pod 50denní klouzaý průměr a indikátor RSI prolomil hranici 50. Nemusí jít bezpodmínečně o cenovou akci, kterou bude následovat veliká korekce. Nicméně jde o první výraznější zápletku na EUR/USD po dlouhé době, která by mohla pomoci výrazně předprodanému dolaru ke korekci.

                             Zdroj: bloomberg.com

 

26.9. 2017 / 14:30
Autor: Michal Belan, portfolio manažer, CEP Invest
Zdroje: xpuls.cz, Bloomberg, Wall Street Journal

Investiční disclaimer